Strona główna » Windykacja sądowa czy polubowna? Jak odzyskać pieniądze od kontrahenta?

Windykacja sądowa czy polubowna? Jak odzyskać pieniądze od kontrahenta?

przez admin
0 komentarz
Sądowa lub polubowna windykacja należności

Prowadzenie własnego biznesu jest trudne z wielu powodów. Niestety często związane jest z koniecznością upominania się o swoje wynagrodzenie. Sytuacja staje się tym bardziej niezręczna, gdy z płatnościami zalega nam stały klient. Zdecydowanie łatwiej jest odzyskiwać swoje pieniądze od kontrahentów, z którymi łączą nas pojedyncze współprace. 

Wpływ windykacji na relacje

Niezapłacone faktury mogą mieć znaczący wpływ na dalszą współpracę. Ze strony wierzyciela pojawia się spadek zaufania, natomiast dłużnik nie rzadko czuje się urażony podjęciem kroków mających na celu odzyskanie należności. Dlatego warto podejść do tematu z rozwagą. Jeśli z kontrahentem łączy nas długa i owocna współpraca, warto poczekać. Zwłaszcza, jeśli do tej pory nie mieliśmy problemów z zapłatą w terminie za swoją pracę. Zupełnie inaczej też kształtuje się sytuacja, gdy zostaliśmy wcześniej poinformowani o możliwym przesunięciu terminu płatności i jest ono dla nas do zaakceptowania. 

Problem pojawia się, gdy kwota jest wysoka, zagraża naszej płynności finansowej, a dłużnik unika kontaktu. Niestety, czasem trzeba zaryzykować pogorszenie stosunków, a nawet zerwanie współpracy. Zdarza się, że nawet świetnie prosperujące podmioty w obliczu problemów są zmuszone do ogłoszenia upadłości. Wtedy odzyskanie swoich należności staje się trudne i rozciągnięte w czasie. Warto na bieżąco dbać o swoje finanse.

Jak przeprowadzić windykację polubowną?

Odzyskiwanie należności warto zacząć od spokojnej rozmowy. Wspólne ustalenie terminu może mieć korzystny wpływ na przyszłe relacje stron. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia lub świadczenie nie zostanie spełnione w ustalonym terminie, warto wysłać wezwanie do zapłaty.

Forma pisemna może mieć większy wpływ na dłużnika, a ponadto będzie to nasz dowód w razie ewentualnej sprawy sądowej. Jest to etap windykacji polubownej. Przedsiębiorca może działać sam lub zwrócić się do profesjonalnej kancelarii. Windykacja należności od kontrahentów bywa trudna, warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów.

Szczegóły dotyczące windykacji należności od kontrahentów zostały dokładnie przedstawione na stronie https://wodo.pl/windykacja-naleznosci/.

Jak postępować, gdy windykacja polubowna nie przynosi efektu?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia z kontrahentem lub stale przesuwa on termin spłaty, należy podjąć dalsze kroki:

  • postępowanie sądowe – jeśli pisemne wezwania do zapłaty nie przyniosły oczekiwanego efektu, mamy podstawę do złożenia do sądu pozwu o zapłatę
  • postępowanie egzekucyjne – po wydaniu przez sąd nakazu zapłaty i w przypadku ciągłego braku spłaty, należy zwrócić się o wyegzekwowanie należności przez komornika

Obsługa prawna firm stanowi obszar działania kancelarii WODO, z Łodzi, której oferta dostępna jest na stronie https://wodo.pl/obsluga-firm/. Warto przekazać swoje sprawy profesjonalistom, aby mieć pewność, że nasza sprawa zostanie załatwiona skutecznie i w odpowiedni sposób. Odzyskiwanie należności bywa stresujące i nierzadko wiąże się z pogorszeniem relacji z wieloletnim kontrahentem. Emocje towarzyszące takiej sprawie mogą nam zaburzać odbiór całej sytuacji. Dlatego należy przekazać sprawę w ręce kancelarii, gdy etap polubowny nie przynosi pożądanych efektów.

You may also like

Napisz komentarz