Strona główna » Leczenie kanałowe jako ostatni ratunek dla zębów

Leczenie kanałowe jako ostatni ratunek dla zębów

przez admin
0 komentarz
Endodoncja - leczenie kanałowe zębów

O ile zdrowe odżywianie całkowicie opanowało ostatnie lata, o tyle niestety kwestia dbałości o stan naszych zębów, niejednokrotnie zeszła na dalszy plan. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele – od braku czasu i tym samym ciągłego zabiegania, po brak chęci, poczucie braku potrzeby czy też wreszcie brak motywacji. Niezależnie od tego, co u nas jest głównym powodem, rezultat tego może być bardzo opłakany.

Codzienna dbałość o zęby

Mycie zębów rano i wieczorem to absolutna podstawa. To nie ulega wątpliwości. Znaczenie ma tutaj również jednak odpowiednia szczoteczka (nie może być ani za twarda, ani za miękka), czas mycia zębów (około 2/3 minut) oraz oczywiście sposób mycia zębów, który da nam pewność, że żadna powierzchnia zęba nie zostanie podczas całego procesu pominięta. Nie można zapomnieć również o czyszczeniu języka, z którego szkodliwe bakterie, także mogą przenosić się na szkliwo.

Pamiętajmy o tym, żeby nasze szczoteczki zmieniać regularnie co 2, maksymalnie 3 miesiące, a na pewno po każdej przebytej infekcji bakteryjnej oraz wirusowej (po co mamy się zarażać sami od siebie).

Wszystkich informacji na temat dbania o zdrowe zęby znajdziesz na stronie gabinetu stomatologicznego Esthedent: https://esthedent.pl/.

Co wpływa negatywnie na nasze szkliwo

Istnieje szereg czynników, które mają negatywny wpływ na szkliwo. Oczywiście mowa tutaj w głównej mierze o paleniu papierosów oraz piciu alkoholu, ale nie tylko. Nasze zęby bardzo nie lubią:

  • mocnej herbaty
  • nadmiaru kawy
  • cukru w postaci słodyczy
  • słodkich napojów, które osadzają się na zębach

Jest tego dosyć sporo, ale tak naprawdę, jeżeli ktoś preferuje zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie, to będzie to od razu widać po jego zębach.

Jako ciekawostkę, warto tutaj też nadmienić, że nasze zęby bardzo źle tolerują wszystkie zmiany temperatur i z pewnością łączenie zimnych lodów z wrzącą herbatą, nie będzie dla nich czymś przyjemnym.

Profilaktyka

Tak jak w przypadku innych narządów, tak też jeżeli chodzi o zęby, profilaktyka jest kluczem do sukcesu. Najlepiej byłoby wyrobić sobie nawyk odwiedzania dentysty co najmniej raz w roku, żeby mieć pewność, że nie pojawił się żaden ubytek czy też inna przypadłość, które wymagają leczenia. Dentysta podczas takiej wizyty sprawdzi aktualny stan naszego uzębienia, a także może np. usunąć zbierający się regularnie kamień.

Może warto ustalić sobie w kalendarzu jeden konkretny dzień w roku na odwiedzenie dentysty i się go zawsze trzymać?

Leczenie kanałowe

Chociaż lepiej nie doprowadzać do ostateczności, w której lekarz stomatolog będzie musiał rozpocząć leczenie kanałowe pod mikroskopem, to czasem niestety nie da się tego uniknąć. Niejednokrotnie silny i przeszywający ból zęba, którego nie da się uratować w inny sposób, powoduje, że dentysta zmuszony jest usunąć miazgę, zdezynfekować kanał zębowy oraz następnie wypełnić go specjalną substancją. Nie jest to może zabieg zbytnio przyjemny, ale przynajmniej ratuje ząb przed jego ostatecznym usunięciem.

Warto tutaj jednak pamiętać, żeby wybrać zaufaną osobę, która ma duże doświadczenie zawodowe i wykona cały zabieg bardzo profesjonalnie.

You may also like

Napisz komentarz