Strona główna » Jakie opony wybrać do jednośladu i quada?

Jakie opony wybrać do jednośladu i quada?

przez admin
0 komentarz

Osoby posiadające jednoślad lub quad, pewnie niejednokrotnie zastanawiały się jakie opony będą odpowiednie dla pojazdu znajdującego się w ich garażu. W artykule można dowiedzieć się przydatnych informacji, które pomogą wybrać najlepszy model opon. 

Opony do skutera 

Wybór opon do skutera jest ogromny i łatwo się pogubić z ich rodzajem, aby dokonać odpowiedniego zakupu, należy sugerować się ich oznaczeniem składającym się z liter i cyfr, dzięki nim można dowiedzieć się jaki rodzaj nowych opon wybrać:

  • litery TL oznaczają oponę dętkową a TT bezdętkową
  • Litery od J do Q oznaczają indeks prędkości (J – 100 km/h, Q 160 km/h)
  • litery DOT i cyfry po nich występujące oznaczają zgodność z przepisami oraz datę produkcji ( ,np. DOT122022 oznacza produkcję opon w 12 tygodniu 2022 roku)
  • opona ma także indeks nośności, w skuterze od 30 (106 kg) – 55 (218 kg)
  • litera B lub R oznacza rodzaj konstrukcji opony (B – diagonalna, R – radionalna)

Najważniejszym parametrem jest jednak rozmiar, źle dobrane opony mogą być przyczyną wypadku szczególnie przy ostrych manewrach. Warto zadbać, aby ten parametr był przeznaczony dla modelu skutera, jaki się posiada, rozmiar jest zapisany na oponach w postaci liczb ,np. 130/90-10 lub można go sprawdzić na stronie producenta, gdzie zostały wyznaczone odpowiednie opony do konkretnego modelu jednośladu.

Opony do crossa

Przy wyborze opon do crossa podobnie jak w skuterze należy się sugerować oznaczeniem, jednak występują pewne różnice, które zależą od przeznaczenia jednośladu. Motocykle crossowe przemieszczają się na kołach 21 cali przód i 19 cali tył, a te do jazdy terenowej, typu enduro na kołach 18 cali, pozwalają one na zastosowanie wyższej opony, które w tym przypadku podnoszą komfort jazdy w lesie lub na kamienistej drodze. 

Przy wyborze opony do crossa należy zapoznać się z zaleceniami producenta pojazdu, ponieważ zły dobór szerokości opon do crossa może sprawić, że za szeroka opona będzie miała większą trakcję, ale dużo straci na wchodzeniu w zakręty i ogólnym komforcie prowadzenia, co może być fatalne w skutkach. 

Więc jakie opony do motocrossa, a jakie do enduro?

Opony przeznaczone do motocrossa mają za zadanie zapewniać szybką jazdę, więc do tego jednośladu stosuje się niskie i wąski opony. Do enduro lub innych pojazdów przeznaczonych do jazdy terenowej stosuje się wysokie i szerokie opony, które mają zapewnić komfort jazdy po trudnym terenie, często po korzeniach lub kamieniach gdzie trzeba zachować dużą czujność. 

Opony do quada

Opony do quada tak jak w innych pojazdach odgrywają bardzo ważną rolę, oprócz odpowiedniego rozmiaru należy zwrócić tu uwagę również na nawierzchnię, na jakiej kierowca takiego czterokołowca chce się przemieszczać. 

Opony przeznaczone a twardą nawierzchnię zapewnią wysoką przyczepność na suchym, jak i mokrym asfalcie, przy zakupie takich opon warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają homologację drogową. Opony z homologacją drogową, są dopuszczone do użytku na drogach publicznych te, które jej nie posiadają, nie mogą korzystać z takich dróg i w razie kontroli właściciel pojazdu będzie zmuszony opłacić karę.

Terenowe opony do quada są przeznaczone głównie na trudne warunki, idealnie się sprawdzą w błotnistym lub wodnistym terenie. Jedną z zalet, jakie posiadają, jest wytrzymały bieżnik, który składa się często nawet z ośmiu warstw. Opony terenowe są wykonane z materiału wysokiej jakości odpornego na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Quady podobnie jak samochody posiadają również opony uniwersalne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane na suchych terenach oraz leśnych.

Profesjonalny sklep motocyklowy AM Racing ma w swojej ofercie opony, które będą odpowiednie nawet dla najbardziej wymagających właścicieli swoich pojazdów.

You may also like

Napisz komentarz