Strona główna » Wykładziny PCV – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Wykładziny PCV – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

przez admin
0 komentarz
Zastosowanie wykładzin winylowych

Wykładziny PCV należą do najpopularniejszych wykorzystywanych pokryć podłogowych. Są łatwe w czyszczeniu i obsłudze, praktyczne, chronią też przed wilgocią. Wyróżniają się dobrymi parametrami technicznymi oraz estetycznym designem. Z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjną podłogę z drewnianych desek lub kamiennych płytek. Co jeszcze warto wiedzieć o wykładzinach PCV i ich zastosowaniu?

Czym jest wykładzina PCV?

Wykładzina PCV, czyli wykładzina winylowa, to jeden z rodzajów pokrycia podłogi. Może być stosowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Rozłożona na całej powierzchni podłogi może z powodzeniem imitować różne materiały, takie jak drewno, kamienie, płytki czy beton. Ze względu na właściwości i efekty wykończenia można wyróżnić dwa rodzaje tego typu produktów:

  • wykładziny PCV homogeniczne – złożone z jednej warstwy materiału, wyróżniają się jednolitą strukturą i obecnością nierównych smug lub plamek,
  • wykładziny PCV heterogeniczne – składają się z kilku warstw pokrytych PCV lub akrylem o właściwościach dekoracyjnych.

Jakie są zalety wykładzin PCV?

Dużym atutem wykładzin PCV jest ich cena. To produkty stosunkowo tanie, dlatego mogą stanowić np. alternatywę dla naturalnego drewna. Charakteryzują się też odpornością na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Utrzymanie ich w czystości jest łatwe, tak samo jak konserwacja. Zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną, a także antypoślizgowość. 

Klienci mają szansę wybrać spośród różnych wariantów wykończenia. Wykładziny winylowe nie pochłaniają wilgoci, są antystatyczne, co przyczynia się do zachowania higieny w jeszcze większym stopniu. Chronią przed utratą ciepła, dlatego można po nich chodzić nawet na boso.

Gdzie znajdują zastosowanie wykładziny PCV?

Tak naprawdę rozwiązanie to jest na tyle praktyczne, że sprawdzi się niemal wszędzie. Ze względu na swoją uniwersalność i właściwości, wykładziny PCV stosowane są w różnych miejscach użytku publicznego. Z powodzeniem można je wykorzystać także w prywatnym domu. Będą imitowały płytki na podłodze kuchennej, drewniane panele na schodach czy sypialni. 

Dodadzą też uroku balkonowi lub tarasowi. W kuchni sprawdzą się lepiej od płytek, których fugi trudno jest doczyścić. Zastosowanie ich w łazience umożliwi zapobiegnięcie nadmiernej wilgoci. W pokoju będą alternatywą dla drewnianego parkietu lub zwykłych paneli.

Jak układa się wykładzinę PCV?

Sposób montażu tej wykładziny jest zależny od tego, jaką przybiera formę i gdzie ma zostać ułożona. Na ogół wykładzina PCV sprzedawana jest z rolek o różnej szerokości. Dzięki temu może zostać z łatwością dopasowana do wymiarów pomieszczenia. Wykładziny przyklejane są do podłoża przy użyciu specjalnego kleju. Jeśli zachodzi konieczność doklejania pojedynczych kawałków, najlepiej, by miejsca łączeń znajdowały się prostopadle do okien. Będą wtedy mniej widoczne, co wpływa na estetykę. Dobrej jakości wykładziny PCV można znaleźć w ofercie firmy FloorPlanet bezpośrednio na stronie https://www.wykladzinywinylowe.floorplanet.pl/.

You may also like

Napisz komentarz