Strona główna » Jak odpowiednio zaprojektować hale produkcyjne?

Jak odpowiednio zaprojektować hale produkcyjne?

przez admin
0 komentarz

Dlaczego projektowanie hal przemysłowych wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, które planują wybudowanie hali przemysłowej pod kątem prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż hala, która nie została wybudowana pod kątem konkretnej działalności, może znacznie utrudnić jej wykonywanie. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, co należy brać pod uwagę przy projektowaniu hal przemysłowych.

Profil działalności

Podstawową kwestią w przy projektowaniu hal przemysłowych, jest określenie działalności, jaka ma być w nich prowadzona. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie jest co najmniej kilka, a mianowicie:

  • Ustawienie odpowiednich ciągów komunikacyjnych. Od nich zależy między innymi szybkość dostaw materiałów na linie produkcyjne, czy też odbioru gotowych produktów.
  • Maszyny oraz linie produkcyjne. Hale muszą mieć odpowiednie rozmiary, aby móc je swobodnie pomieścić. W przeciwnym razie proces produkcyjny może być znacząco utrudniony.

Nie należy przy tym zapominać o zaprojektowaniu pomieszczeń socjalnych przeznaczonych dla pracowników. Dlaczego? Po pierwsze jest to uregulowane w przepisach BHP, po drugie zapewnienie odpowiednich warunków socjalnych pracownikom, może znacząco wpłynąć na ich produktywność.

Odpowiednie rozłożenie pomieszczeń

Równie ważne jest odpowiednie rozłożenie pomieszczeń. Doskonałym przykładem mogą być tutaj szatnie pracownicze. W ich pobliżu znajdują się pomieszczenia socjalne oraz sanitariaty. W tym momencie zastanawiacie się zapewne dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie jest skrócenie czasu przemieszczania się pracowników pomiędzy nimi. Między innymi dlatego biuro projektowe w Warszawie, uwzględnia na etapie projektu wszystkie te potrzeby.

Odpowiednie zaprojektowanie hali produkcyjnej to klucz do sukcesu

Jak już wspomnieliśmy, odpowiednie zaprojektowanie hali, to klucz do sukcesu, jeżeli zależy nam na zwiększeniu zysków. Doskonałym przykładem mogą być tutaj wspomniane przez nas wcześniej ciągi komunikacyjne. Jeżeli będą one źle zaprojektowane, może to powodować między innymi przestoje na linii produkcyjnej.

To z kolei najczęściej oznacza straty, które mogą być dosyć wysokie. Między innymi dlatego odpowiednie zaprojektowanie hali produkcyjnej jest tak ważne z punktu widzenia inwestora. Warto więc zlecić to zadanie profesjonalnej firmie zajmującej się sporządzeniem tego typu projektów budowlanych.

Podsumowanie

Odpowiednie zaprojektowanie hali produkcyjnej może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza jeżeli zależy nam na komforcie pracy, oraz zwiększeniu zysków. Niestety, nie jest to takie proste, jak mogłoby się to wielu osobom wydawać. Warto wiec zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy znają problematykę tego typu projektów budowlanych. W przeciwnym razie może okazać się, że nowo wybudowana hala produkcyjna nie spełni swoich zadań, a co za tym idzie, będzie ona generować straty.

You may also like

Napisz komentarz