Strona główna » Jak w praktyce wygląda pomoc prawnika przy rozwodzie?

Jak w praktyce wygląda pomoc prawnika przy rozwodzie?

przez admin
0 komentarz
Jak wygląda sprawa rozwodowa

Formalne zakończenie małżeństwa ma nie tylko skutki prawne, ale przede wszystkim fizycznie dotyczące byłych już współmałżonków oraz ich dzieci (jeżeli osoby rozwodzące się posiadają wspólne potomstwo). W zależności od stopnia skomplikowania sprawy rozwodowej możemy samodzielnie napisać, złożyć pozew o rozwód i uczestniczyć w procesie lub skorzystać ze wsparcia prawnika. Jak to wygląda w praktyce i kiedy zwrócić się po pomoc do radcy prawnego lub adwokata?

Sprawa rozwodowa – kiedy pomoc pomoc prawna nie będzie potrzebna?

W sprawach, toczących się przed wydaniem wyroku o zakończeniu związku małżeńskiego może istnieć obustronna chęć uzyskania rozwodu oraz zgodność w zakresie jego przyczyny i podziału wspólnego majątku. Wtedy sprawa rozwodowa przebiega szybko i bez komplikacji. Sąd rejonowy jest miejscem jej prowadzenia, a przypisany do sprawy sędzia wydaje decyzję, mającą skutki prawne po uprawomocnieniu się postanowienia. Jeżeli chcesz uzyskać rozwód:

  • bez orzekania o winie jednego ze współmałżonków,
  • nie posiadasz dzieci z małżeństwa, które chcesz rozwiązać poprzez rozwód,
  • nie ma utrudnień przy podziale majątku wspólnie zgromadzonego,
  • obydwie strony (powód i pozwany) zgadzają się na warunki rozwodu
  • rozprawa prawdopodobnie odbędzie się w trybie uproszczonym i poradzisz sobie bez wsparcia adwokata.

Warto jednak spotkać się z radcą prawnym przed złożeniem pozwu, aby dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w pozwie o rozwód i jak wygląda przebieg sprawy – więcej informacji na temat prowadzenia spraw rozwodowych można znaleźć na stronie https://www.lodz-radcaprawny.pl/uslugi/rozwody/.

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Prowadzenie sprawy rozwodowej przez zaufanego prawnika, specjalizującego się w sprawach rodzinnych może okazać się nieodzowne, jeśli sprawa rozwodowa będzie skomplikowana lub jedna ze stron nie chce zgodzić się na warunki rozwodu. Jeśli istnieją trudności przy podziale majątku wspólnego, jedna ze stron chce uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie współmałżonka i na tej podstawie wnioskować o alimenty dla siebie lub jeżeli pojawiają się inne okoliczności, mogące utrudnić przebieg postępowania, warto zaangażować prawnika. 

Najważniejszym elementem procesu rozwodowego jest dobro małoletnich dzieci ze związku. Jeżeli takie posiadasz, warto zadbać o ich dobrostan już przed rozprawą i skonsultować pomysł na zachowanie relacji po rozwodzie z prawnikiem. 

Sprawa o alimenty – czy konieczne jest wynajęcie prawnika?

Sprawa o ustanowienie alimentów jest jedną z najczęściej prowadzonych spraw w zakresie prawa rodzinnego. Najczęściej nie jest to łatwe postępowanie, a czynnik emocjonalny i osobiste, indywidualne zależności pomiędzy osobami wpływają na sytuację finansową. Zarówno w zakresie:

  • spraw o alimenty dla małoletnich dzieci, jak i 
  • spraw o alimenty dla współmałżonka po rozwodzie

warto skonsultować się z prawnikiem. Bardzo istotne jest prawidłowe wypełnienie wniosku oraz spełnienie formalnych wymogów, dotyczących uzasadnienia. Osobista wiedza nie uwzględnia często wymagań, jakie należy spełnić, by wniosek został rozpatrzony, a sprawa trafiła na wokandę. Jest to bardzo ważne szczególnie w sprawach, w których liczy się czas. Szczegóły dotyczące prowadzenia spraw o alimenty można znaleźć na stronie http://www.lodz-radcaprawny.pl/uslugi/alimenty/.

You may also like

Napisz komentarz